Další skandál Facebooku. Sleduje nás i tehdy, kdy nemá

Další skandál Facebooku

I když si sociální síť Facebook myslí, že ještě za hranice nezašla, všichni ostatní vědí, že ano. Únik dat při prezidentských volbách ve Spojených státech amerických byla jen první kapka v moři skandálů, které se děly posléze. Například se ukázalo, že Facebook obchoduje s daty uživatelů, nyní se dostala na povrch informace, že Facebook nás sleduje i tehdy, kdy nemá. Pojďme se zejména posledním skandálem více zabývat.

Když si instalujete novou aplikaci do mobilního telefonu, vždy vám vyskočí okénko, které se ptá, zdali chcete nebo nechcete zakázat lokalizační služby, zdali může nebo nemůže aplikace sledovat vaši aktuální polohu v době, kdy aplikaci používáte. Toto samé okýnko vyskočilo i v případě Facebooku, potíž je ale v tom, že tato sociální síť nás začala sledovat i v době, kdy už byly lokalizační služby zakázány. Jinými slovy nás Facebook sleduje vždy a za všech okolností.

Co je ještě horší, je to, že tuto funkci bohužel nemůžeme vypnout.

Jak Facebook zjišťuje naši polohu?

Ptáte se, jak je možné, že Facebook vždy ví, kde jsme? Zjišťuje naši polohu, ale jak je na druhou stranu možné toto? Existuje mnoho způsobů, jak může Facebook lokalizovat vaši polohu. Pokud vaši polohu zjistí, má v rukou tu nejsilnější zbraň, kterou může mít.

Facebook nejčastěji zjišťuje vaši polohu z profilu, na něhož každý uživatel dobrovolně zadává, z jakého města pochází, kde pracují nebo kde je jejich přechodné bydliště. Samozřejmě i sociální síť Facebook využívá GPS zabudovanou v mobilním telefonu, polohu lze zjistit i díky dobrovolnému přihlašování uživatelů k různým městům, společnostem či podnikům.

Funkci opravdu nejde vypnout

Podle všeho sice existuje nastavení, v němž bychom mohli vypnout sledování naší polohy, ale obyčejný uživatel se k tomuto nastavení bohužel nedostane. Jinými slovy tedy nejde tuto funkci vypnout.

Další články